25 mm klimagulv (ø20mm)

 

Planlægning

Tegn en skitse over slangernes placering, inden du går i gang. Det er vigtigt, at du allerede i planlægningsstadiet forholder dig til placering af retur- og fremløb. Du skal regne med en zone-størrelse på 32 m2 (25 mm) Hvis rummet er større, skal det opdeles i flere kredse. Indkøb Dine indkøb kan planlægges ud fra følgende nøgletal: Ved 25 mm Klimagulv er forbruget af alu-varmefordelingsplader 2,5 stk. pr. m2, og du skal bruge 3,7 meter varmeslange (20 mm) pr. m2, samt den nødvendige længde til fremløb og returløb.

Tilslutning

Hvis du bor i et hus med centralvarme, kan du i princippet gøre det hele selv – også tilslutningen. Hvis du derimod har fjernvarme, er det nødvendigt at kontakte fjernvarmeselskabet eller en autoriseret VVS-installatør, inden du går i gang.
Under alle omstændigheder er det en god idé at sikre sig, at man ikke gør noget forkert. Selv om man både kan og må tilslutte til eget centralvarmefyr, er der mange, som alligevel får en autoriseret VVS-installatør til at foretage den endelige tilslutning, og det er altid en god ide at tage en fagmand med på råd

Læs mere om Novopan Klimagulv her!

Se monteringsvideoer her!

Download Montagevejledninger her!

CMT Hulkehlfræser HM R=11 D=22 I=25,4 L=63,5

CMT Hulkehlfræser HM R=11 D=22 I=25,4 L=63,5

til 20mm varmeslanger i 25mm klimagulvplade

Pris pr. stk.
DKK 829,95
Udsolgt
Novopan Klimagulv 25mm ø20mm

Novopan Klimagulv 25mm ø20mm

Gulvplade på 25 mm med fræsede spor til 20 mm va…

Pris pr. stk.
DKK 199,01
DKK 176,43 pr. m2
Udsolgt
Novopan Klimagulv Vendeplade Universal

Novopan Klimagulv Vendeplade Universal

Til 25 mm lige klimagulv - til ø20 rør.

Pris pr. stk.
DKK 189,95
Udsolgt